Bajánháza község tartozik Vas megye Muraszombati kerülete Őrségi járásához. Azon 17 községekhez tartozik, melyről e járás és e vidék nevezetét veszi. Az őrségi nevezet pedig már a hajdankorból ered, midőn a stájer határszéleken a szomszéd népek betörései ellen, mint határőrök, több kapitányságok alatt védték a hazát. Mely [név] még Mátyás korában keletkezhetett, ami megtetszik még a mai nap is a 17 őrségi község [-et magában foglaló] kerület ládájában megőrzött és letett, több fejedelmek donációjából.
Miután a községnek azóta egyéb és több neve elő nem fordult, a régi öregek fennmaradt állításai szerint, régebben Baján nevű lakosáról neveztetett, melyet ma is visel.
E község lakossága általjában és eredetileg tiszta magyar, valószínű, hogy Árpádtól származik, mert hazájukat és nemzetüket szerető nép, minden jóra és szépre alkalmas.
33 szám alatti házban, mintegy 130 lakos 7 egész telek vagy 900 holdra menő térségen van. Lakossága református felekezetű.
Fekvése a helynek – nagyobb részint szántóföldjei és rétjei róna és lapájság, egyéb része, erdeje és legelője hegyes-völgyes. A Kerka folyó, mely rétjeit sáros vízével leönti, a határt keresztül metszi.
A többi topographiai nevei a következők:
Telekvég – mivel a házak közelében míveltetik,gyakrabban trágyáztatik és ezért Telekvégnek neveztetik.
Domb -mivel a tájék kicsit emelkedetettebb fekvésű
Vízes Cserta – mivel lapály és vízállós
Dondáris – kevés szőllőt is tenyésztenek
Kökényes-völgy – árkos-bokros,benne hajdan sok kökény és vadgyümölcsös lehetett
Baján-völgy – Hajdan Baján birtokosé lehetett, és mint feljebb említtetett, ezen birtokosról vehette nevezetét a község, de most ilyen család elő nem fordul.
Cserta – nagyobb részint legelőtér
Sáfrán-kert – néhány hold szántóföld
Cser és Ludak földe – szántóföld és legelő
Düllők - házak alatti jobb rétekből áll
Belső-kert – rétség, mivel a Kerka folyón belül van, azért neveztetik így
Sáros-berek – lapályos erdőség
Szél-berek – tölgyfás erdő és legelőtér, a határszélen van
Vágattas – bokros legelő
Környezi a határt nyugatról Senyeháza és Kercza, délről Zala megye határszéle, előbb grőf Szapári, mostantól B. Noénorbert (sic!) udvari tanácsos Haricsa nevezetű pusztája, melyet egy kis folyó vagy patak hasít, keletről Kerkáskápolna, északról Őr Sz. Péteri helységek.
Kelt: Bajánháza September 20. '864
Szabó József községi bíró
Bíró József előljáró
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése