

Az 1800-as évek első felében az Őrség földjéről készített feljegyzésekben olvashatunk a fehér koszról vagy másik elnevezésével földi koszról:
A fehér kosz vagy földi kosz az agyagon, agyagos márgán, a talaj felső rétegében jelentkező só felhalmozódást, sókiválást jelentette. A jelenség az Őrségben olyan helyeken, ahol az agyagos talajt borító vékony humuszréteg megsérült, lekopott, ma is megfigyelhető. Ilyen helyek például a határ menti nyomsávok, ahol a határőrség által több évtizeden keresztül végeztetett boronálás, tárcsázás során fellazított humuszréteget a csapadékvíz lemosta. A XVIII. – XIX században a völgyektől távolabbi, széles dombhátakon az erdőterületek irtása és művelés alá vonása miatt a „fehér kosz” nagyobb területeken is megjelent.
Napjainkban nagyobb fehér koszos foltok találhatunk: a Kotormány és Domafölde közötti a határnyiladék magyar oldalán, valamint - szintén a határnyiladékban - Szalafő és Dolány (Dolenci) között. Kisebb "koszfoltra" főleg a régi szekérutak mentén, többfelé megfigyelhetünk. Pl. Kerca és Szomoróc között a "határút-parton".
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése